artykuł nr 1

Regulamin wycieczek i spacerów w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej

Regulamin wycieczek i spacerów w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały 

artykuł nr 2

PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECI Z PRZEDSZKOLA

Procedura przyprowadzania i odbioru dzieci z Przedszkola

( aktualizacja z dnia 31.08.2022)

 

Cel procedury

Celem niniejszej procedury jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków przebywania w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej

Zakres procedury:

Niniejszy dokument reguluje zasady przyprowadzania i odbierania dzieci w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej.

3. Osoby podlegające procedurze

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie oraz nauczyciele i pracownicy Przedszkola.

4. Opis procedury przyprowadzania i odbierania dziecka

4.1 Procedura przyprowadzania dziecka do Przedszkola.

* Dziecko przyprowadzane jest do Przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) bądź inne osoby przez nich upoważniane. To oni odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w drodze do Przedszkola, aż do momentu przekazania go nauczycielowi Przedszkola.

* Dziecko powinno być przyprowadzone do Przedszkola w godzinach 7.00- 8.30. Potrzebę późniejszego przyprowadzenia dziecka do Przedszkola należy zgłosić nauczycielowi grupy osobiście dzień wcześniej lub najpóźniej telefonicznie w tym samym dniu, ale nie później niż do godziny 8.00

* Rodzice (opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione, przyprowadzając dziecko, mają obowiązek oddać je pod opiekę Pracownika przedszkola pełniącego w tym czasie dyżur w szatni .

* Rodzice dzieci 3- letnich ( w okresie adaptacji) mogą wprowadzać dziecko bezpośrednio do sali .

* Pracownik  odbierający dziecko od rodziców ma obowiązek sprawdzić, czy dziecko nie przynosi ze sobą przedmiotów lub zabawek, które mogą stanowić zagrożenie dla innych dzieci.

* Dziecko przyprowadzane do Przedszkola powinno być zdrowe. W trosce o dobro dziecka Nauczyciel ma prawo  zażądania zaświadczenia lekarskiego o aktualnym stanie zdrowia dziecka. Takiego samego zaświadczenia może zażądać nauczyciel po dłuższej nieobecności dziecka w Przedszkolu np. spowodowanej chorobą zakaźną

* Procedura odbierania dziecka z Przedszkola

* Dziecko jest odbierane z Przedszkola przez swoich rodziców, prawnych opiekunów lub osoby przez nich upoważnione.

* Osoby upoważnione przez rodziców (prawnych opiekunów) do obioru dziecka powinny być pełnoletnie.

* Rodzice (prawni opiekunowie) mogą upoważnić inną osobę do odebrania dziecka z Przedszkola tylko poprzez pisemne oświadczenie składane Dyrektorowi Przedszkola lub odpowiedniemu nauczycielowi grupy. Wzór takiego upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do niniejszej procedury.

* Upoważnienie powinno być podpisane przez oboje rodziców (prawnych opiekunów) dziecka chyba, że któreś z nich ma ograniczone prawa rodzicielskie.

* Upoważnienie powinno być złożone przed rozpoczęciem roku przedszkolnego, nie później jednak niż w dniu 1 września, i jest ono ważne przez dany rok szkolny.

 * Upoważnienie może być w każdej chwili zmienione lub odwołane.

* Upoważnienie jest przechowywane przez Nauczyciela  w Segregatorze Dokumentacji wychowawcy przez okres  danego roku szkolnego . Po tym okresie zostaje zniszczone.

* Rodzice (prawni opiekunowie), podpisując upoważnienie, biorą pełną odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo dziecka w czasie jego powrotu do domu z upoważnioną osobą.

* Rodzicie mogą także upoważnić określoną osobę dorosłą do jednorazowego odebrania dziecka z Przedszkola, jednakże takie upoważnienie powinno nastąpić w formie pisemnej.

* Żadna telefoniczna prośba rodzica (prawnego opiekuna) bez pisemnego upoważnienia do wydania dziecka nie będzie uwzględniania.

* Osoba odbierająca dziecko może być poddawana weryfikacji tożsamości. Na prośbę nauczyciela lub innego personelu Przedszkola osoba odbierająca dziecko z Przedszkola powinna okazać dokument potwierdzający jej tożsamość.

* Osoba odbierająca dziecko z Przedszkola nie może znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających lub w innym stanie, który będzie wskazywał, że nie będzie mogła zapewnić dziecku bezpieczeństwa. W przypadku takiej sytuacji personel Przedszkola ma prawo nie wydać dziecka i zatrzymać je w placówce do czasu wyjaśnienia sprawy. O takich okolicznościach niezwłocznie należy powiadomić Dyrektora Przedszkola i jak najszybciej skontaktować się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.

* Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jedno z rodziców musi być poświadczone przez stosowne orzeczenie sądowe.

5. Obowiązki dotyczące odbierania dziecka z Przedszkola

* Rodzice (prawni opiekunowie) lub inne osoby przez nich upoważnione mają obowiązek odebrać dziecko z Przedszkola najpóźniej do określonego czasu funkcjonowania placówki tj. do godz. 17.00 

* Rodzice (prawni opiekunowie) lub osoby przez nich upoważnione zobowiązani są odebrać dziecko od nauczyciela prowadzącego grupę lub pracownika przedszkola bezpośrednio z szatni  lub z ogrodu przedszkolnego, dokładając wszelkich starań, aby fakt odbioru dziecka był odpowiednio zaakcentowany.

* Obowiązkiem nauczyciela jest weryfikacja tożsamości osoby odbierającej , tak aby upewnić się, że dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.

6.  Postępowanie w przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola

* W przypadku nieodebrania dziecka z Przedszkola w godzinach funkcjonowania placówki nauczyciel odpowiedzialny za dziecko zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie Dyrektora Przedszkola, a także skontaktować się telefonicznie z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka lub inną upoważniona osobą, wskazaną w upoważnieniu.

* W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez czas jednej godziny .

* W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców, prawnych opiekunów lub innych osób upoważnionych nauczyciel  ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji Policję.

* Do czasu odebrania dziecka przez rodziców (prawnych opiekunów), inną upoważnioną osobę lub Policję nauczyciel nie może wyjść z dzieckiem poza teren Przedszkola ani pozostawić dziecka pod opieką innej osoby .

7. Postanowienia końcowe

*Procedura jest zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w dniu 31.08.2018

*Procedura jest wprowadzona zarządzeniem i wszyscy pracownicy powinni się z nią zapoznać i jej przestrzegać.

*Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje Dyrektor

*Procedura wchodzi w życie z dniem wydania

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U.2018.0.996 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624, z późn. zm.).

Statut Przedszkola

 

 

 

 

 

 

artykuł nr 3

PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU  DZIECK A    W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM  IM. KRASNALA HAŁABAŁY   W PODKOWIE LEŚNEJ

 

Załącznik do Zarządzenia nr 7/2017/2018 z dnia 31.08.2018

PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU  DZIECK A    W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM  IM. KRASNALA HAŁABAŁY W PODKOWIE LEŚNEJ

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz.967 ze zm.).

- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz.996).

-Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 6, poz.69 ze zmianami).

- Rozporządzenie MEN z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. z 2018 r., poz.105).

- Statut Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej.

I. Informacje wstępne

- Celem procedury jest zapewnienie zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania, w tym ochrona zdrowia dziecka w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej

 - Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice, nauczyciele, wszyscy pracownicy Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej.

II. Opis procedury.

Pobyt w oddziale przedszkolnym.

Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiska z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w placówce oraz w trakcie zajęć poza jej terenem.

Nauczyciel musi być świadomy odpowiedzialności za życie i zdrowie dzieci, jaka na nim spoczywa. Troska o pełne bezpieczeństwo wychowanków powinna być priorytetem wszelkich jego działań.

Nauczyciel musi mieć świadomość, że odpowiada za zdrowie i życie dzieci, a w przypadku ich narażenia poniesie za to pełną odpowiedzialność dyscyplinarną.

Przedszkole zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa – zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, za to poczucie bezpieczeństwa również odpowiada nauczyciel.

Przedszkole w swoich działaniach stosuje obowiązujące przepisy bhp i ppoż., które są określone w „Instrukcji BHP” i „Instrukcji Ppoż.” obowiązujących na terenie przedszkola.

Dzieci są przyprowadzane do przedszkola od godziny 7:00  przez rodziców bądź inne osoby upoważnione przez rodziców. Rodzice są poinformowani o sposobie przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola. Obowiązuje zasada, że rodzice rozbierają dziecko i wprowadzają do sali grupy. Analogicznie sami odbierają dziecko bezpośrednio z grupy lub wywołują przez domofon – do rodzica dziecko przyprowadza  pracownik grupy.

Odbiór dzieci z przedszkola jest możliwy wyłącznie przez rodziców lub inne osoby prawne  przez nich upoważnione (pisemne upoważnienie powinno być złożone do grupy i przechowywane w dokumentacji przedszkola).

Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic dotarł na miejsce pobytu grupy.

Dzieci są objęte ciągłym dozorem i opieką, nie mogą być pozostawione bez opieki dorosłych nawet na sekundę.

Punktualnie od godz. 800 czynne są już wszystkie grupy. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli.

Od rana są organizowane zajęcia i zabawy, aby dzieci mogły spędzać czas atrakcyjnie i aktywnie. Na nauczycielu spoczywa obowiązek takiego zajmowania się dziećmi, aby nie miały czasu tęsknić za rodzicami.

Dzieciom, które już weszły do sali, nie wolno podczas dnia wychodzić z niej samowolnie, bez powodu i dozoru. Nie wolno im też samowolnie wychodzić z budynku przedszkola. Dziecko przez cały czas powinno być otoczone opieką nauczyciela lub upoważnionego pracownika przedszkola.

Podczas zabaw dowolnych w sali zwraca się uwagę na zgodną i bezpieczną zabawę dzieci, zgodne korzystanie ze wspólnych zabawek uczy dzielenia się nimi.

Nauczyciele obserwują dzieci podczas zabaw, kierują zabawą lub ją inspirują, ewentualnie ingerują w konflikty między dziećmi, jeśli te nie są w stanie same ich rozwiązać. W czasie zabaw dowolnych nauczyciel zwraca przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo dzieci, odpowiada za stan zabawek i sprzętu, którym bawią się dzieci.

Nauczyciel ustala wspólnie z dziećmi zasady i normy obowiązujące w grupie, wdraża dzieci systematycznie do zgodnej zabawy, do przestrzegania zasad zgodnego współżycia z rówieśnikami, uczestniczy w zabawach dzieci. Zapoznaje dzieci i ich rodziców z systemem kar i nagród obowiązujących w danej grupie.

Nauczyciel nie prowadzi rozmów z innymi osobami podczas zabaw dzieci. Jego uwaga powinna być skupiona wyłącznie na podopiecznych. Nauczyciel powinien mieć  świadomość, jakie mogą być konsekwencje jego nieuwagi.

Nauczyciele mają ściśle wyznaczone godziny pracy z dziećmi. Obowiązkiem nauczyciela jest punktualne przychodzenie do pracy; nie jest dopuszczalne spóźnianie się. Nauczyciel ma obowiązek zgłosić dyrekcji fakt spóźnienia do pracy i podać jego przyczynę.

Nauczycielowi nie wolno pozostawić dzieci w grupie bez opieki, gdy nie ma jeszcze zmiennika. W takiej sytuacji dyrektor ma prawo polecić nauczycielowi pozostanie w grupie i wypłacić za ten czas wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Polecenie dyrektora jest dla nauczyciela obowiązujące.

Nie wolno podczas pracy z dziećmi zostawić ani na chwilę grupy samej. Gdy nauczyciel musi wyjść, np. do telefonu, toalety, grupą powinna się zająć osoba z obsługi grupy (woźna). Nauczyciel powinien ograniczyć swoją nieobecność do minimum.

Podczas zajęć obowiązkowych zawsze należy przemyśleć organizacyjnie zajęcia, przebieg ćwiczeń ruchowych, przebieg zabawy pod kątem bezpieczeństwa dzieci. Nauczyciel musi przewidywać ewentualne zagrożenia i umiejętnie im przeciwdziałać.

Przy przemieszczaniu się grupy, np. na rytmikę, do szatni, na wycieczki piesze, dzieci ustawiają się parami i tak samo się przemieszczają (dzieci młodsze ustawiają się w „pociąg”).

Dzieci korzystające z zajęć prowadzonych przez specjalistów w trakcie ich są pod opieką nauczyciela prowadzącego. Nauczyciel ten odpowiada za ich bezpieczeństwo w czasie  zajęć oraz w trakcie przyprowadzenia i odprowadzenia dzieci do nauczyciela grupy.

Podczas zajęć prowadzonych przez inne osoby aniżeli nauczyciele zatrudnieni  w przedszkolu, nauczycielka grupy przebywa z dziećmi na tych zajęciach  i odpowiada za ich bezpieczeństwo.

Dzieci mogą przynosić swoje zabawki z domu po uzgodnieniu z nauczycielką w ściśle określonym dniu. Muszą to być zabawki bezpieczne. Za przyniesione zabawki odpowiada rodzic.

Ubiór dziecka oraz obuwie na zmianę  powinny być wygodne, praktyczne, bezpieczne oraz dostosowane do warunków atmosferycznych, w tym umożliwiające codzienny pobyt dziecka na powietrzu. Wskazane jest, szczególnie w grupach młodszych, pozostawienie przez rodziców w szatni zapasowych części garderoby.

W trakcie pikników, uroczystości, w których udział biorą rodzice, odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci ponoszą rodzice (prawni opiekunowie, osoby upoważnione).

Dzieci uczęszczające do przedszkola, na prośbę rodziców mogą być ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków ( we wrześniu).

 

Pobyt na terenie ogrodu przedszkolnego.

Podczas pobytu dzieci w ogrodzie przedszkolnym zajęcia i zabawy odbywają się na wyznaczonym terenie ze sprzętem dostosowanym do potrzeb i możliwości dzieci jedynie pod opieką nauczycieli.

Podczas pobytu dzieci na terenie przedszkolnym od pierwszych dni września uczy się dzieci korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ustala się normy i zasady korzystania z tego sprzętu.

Codziennie rano konserwator ma obowiązek sprawdzić, czy urządzenia ogrodowe są sprawne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci. Konserwator musi mieć świadomość odpowiedzialności za należyte wykonywanie tego obowiązku.

Wszystkie uwagi co do sprawności sprzętu należy niezwłocznie zgłaszać dyrektorowi lub konserwatorowi.

W czasie pobytu w ogrodzie nie przewiduje się możliwości gromadzenia nauczycielek w jednym miejscu. Nauczyciele powinni być w bezpośrednim kontakcie ze swoimi dziećmi i przebywać w miejscach największych zagrożeń.

Podczas zabaw nie wolno dzieciom oddalać się samowolnie z terenu. Dzieci wracają z terenu kolumną prowadzoną przez nauczyciela. Po ustawieniu podopiecznych w kolumnę nauczyciel powinien każdorazowo sprawdzić, czy wszystkie dzieci będące w danym dniu w jego grupie znajdują się w kolumnie.

 

Bezpieczeństwo poza terenem przedszkola

Każde wyjście nauczyciela z grupą poza teren przedszkola wpisywane jest do zeszytu wyjść.

Organizacja wycieczek wyjazdowych odbywa się na podstawie pisemnej zgody rodziców na udział dziecka w wycieczce. Przed wyjazdem nauczyciel powinien przygotować pisemną listę dzieci i opiekunów oraz sporządzić kartę wycieczki, którą zatwierdza dyrektor przedszkola. Opiekunowie i kierownik wycieczki powinni podpisać, że biorą odpowiedzialność za wymienione na liście dzieci podczas wycieczki

Planowanie, organizacja i przebieg wycieczek powinny być zgodne z obowiązującym  „Regulaminem wycieczek i spacerów w Przedszkolu Miejskim im.Krasnala Hałabały  w  Podkowie Leśnej”.

Zdrowie

Rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko dzieci zdrowe.

Dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby nie należy przyprowadzać do przedszkola.

Dzieci z wyraźnymi objawami chorobowymi (np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące z gorączką, wysypką itp.) nie mogą przebywać z dziećmi zdrowymi. 

W stanach infekcji, chorób skórnych zakaźnych i po urazach (złamania, zabiegi chirurgiczne, inne) dziecko nie może uczęszczać do przedszkola do czasu całkowitego wyleczenia. 

Rodzice w miarę możliwości zgłaszają informację o wszelkich poważnych dolegliwości  i chorobach zakaźnych dziecka.

W celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci  w przedszkolu nauczyciel może odmówić przyjęcia dziecka, u którego widać wyraźne objawy choroby.

Nauczyciele na bieżąco podają rodzicom informacje o samopoczuciu dziecka lub zauważonych zmianach w zachowaniu w czasie pobytu w przedszkolu.

W czasie pobytu dziecka w przedszkolu, w przypadku zaobserwowania wystąpienia lub zgłoszenia przez dziecko niepokojących objawów i złego samopoczucie, stanowiącego zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania samego dziecka  oraz innych dzieci  w przedszkolu (m. in. uporczywy kaszel, uporczywy katar, wymioty, biegunka, ból brzucha, ból ucha, wysypka niewiadomego pochodzenia, podwyższona temperatura, urazy i inne) nauczyciel ma obowiązek powiadomienia telefonicznego rodzica dziecka.

Po otrzymaniu od nauczyciela lub dyrektora informacji o stanie zdrowia dziecka rodzic jest zobowiązany do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola ze wskazaniem konieczności konsultacji lekarskiej.

W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami nauczyciel lub dyrektor podejmuje wszelkie dostępne czynności w celu nawiązania kontaktu  z innymi osobami upoważnionymi przez rodziców do odbioru dziecka.

 W sytuacjach nagłych, gdy stan dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor są zobowiązani do zastosowania Procedury  postepowania w przypadku zaistnienia wypadku dziecka, tj. w szczególności do podjęcia działań związanych z udzieleniem pomocy przedmedycznej w zakresie posiadanych umiejętności oraz wezwania Pogotowia Ratunkowego, a także zawiadomienia rodziców i dyrektora o zaistniałym zdarzeniu.

 W przypadku stwierdzenia u dziecka alergii różnego typu (np. pokarmowej  i związanych z tym szczególnych wymagań żywieniowych) rodzice są zobowiązani do przedłożyć na piśmie rodzaj alergii lub przedstawić zaświadczenie  lekarskie.

 Przedszkole zapewnia pełne wyżywienie tj. śniadanie, obiad i podwieczorek  w związku z czym nie dopuszcza się przynoszenia przez rodziców jakichkolwiek potraw przygotowywanych poza przedszkolem zastępujących oferowane posiłki.

 W przedszkolu nie podaje się dzieciom żadnych leków doustnych, wziewnych oraz w postaci maści i żelu. 

 Rodzice zobowiązani są do regularnego sprawdzania dzieciom włosów i skóry głowy w celu wykrywania ewentualnej obecności pasożytów, a w przypadku zaobserwowania choroby do niezwłocznego poinformowania przedszkola oraz podjęcia zabiegów higieny skóry głowy. 

W przypadku otrzymania wiadomości o występujących u dzieci chorobach zakaźnych lub przypadkach wszawicy przedszkole informuje o tym fakcie rodziców dzieci uczęszczających do danej grupy lub całego przedszkola.

Przyprowadzenie dziecka do przedszkola jest równoznaczne w z wyrażeniem zgody rodziców na udział dziecka we wszystkich zajęciach, spacerach  i wycieczkach.

Przedszkole, zgodnie z obowiązującym prawem, nie spełnia życzeń rodziców, aby dzieci po przebytych chorobach i dłuższej nieobecności nie wychodziły na powietrze i nie uczestniczyły w spacerach i zabawach w ogrodzie przedszkolnym (nie ma możliwości  pozostawienia dziecka lub części grupy w sali).

Pomieszczenia przedszkola, w których odbywają się zajęcia wietrzy się dokładnie w czasie pobytu dzieci na powietrzu,  a w razie potrzeby także  w czasie zajęć.

III. Postanowienia końcowe

Pozostałe zasady zmierzające do zapewnienia dzieciom zdrowych i bezpiecznych warunków przebywania w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej  określają odrębne dokumenty:

 - „Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej” . - „Procedura postępowania w sytuacji zaistnienia wypadku dziecka w  Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej.

– „Regulamin  wycieczek i spacerów w Przedszkolu Miejskim im. Krasnala Hałabały w Podkowie Leśnej”

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich wychowanków przedszkola rodzice i personel placówki są zobligowani do współpracy oraz wzajemnego poszanowania praw  i obowiązków wszystkich podmiotów niniejszej procedury.